Rok 2015

Dożynki Parafialne 2015

W ostatnią Niedzielę sierpnia 2015 roku, mieszkańcy Stawiszy i Śnietnicy dziękują Bogu za szczęśliwe tegoroczne zbiory oraz za Boże błogosławieństwo w pracach polowych i gospodarczych. Uroczystą sumę dziękczynną odprawił ks. proboszcz parafii Józef Rosiek. W Uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz Gminnych z p. Wójtem Dymitrem Rydzaniczem na czele. Udział biorą władze lokalne, Strażacy i wierni Stawiszy oraz Śnietnicy. Starostami tegorocznych Dożynek Parafialnych są: Hryc Michalina ze Stawiszy i Lisowicz Albin ze Śnietnicy.  Oprawę liturgiczną Mszy Dożynkowej, wraz ze Śnietnicką scholą przygotował p. mgr Tadeusz Karpiński z Brunar. W drodze z wieńcem dożynkowym z Domu Ludowego w Śnietnicy do kościoła i z powrotem przygrywała orkiestra „Gruszki”.  Stowarzyszenie Kobiet w Śnietnicy przygotowało dożynkowy obiad.

DSCF9202 DSCF9204 DSCF9205 DSCF9208 DSCF9209


Relikwie św. Andrzeja Boboli sprowadzone do Śnietnicy.

skanowanie0153

20 sierpnia 2015 roku, jako proboszcz parafii rzymskokatolickiej p.w. św. Andrzeja Boboli w Śnietnicy, zwróciłem się z prośbą do czcigodnych Ojców Jezuitów Narodowego Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie, o przekazanie Relikwii dla naszej parafii.

Parafia Śnietnica położona jest na Łemkowszczyźnie, w powiecie Gorlickim, w gminie Uście Gorlickie. Od drugiej wojny światowej, do roku 1997, wierni obrządku rzymskokatolickiego korzystali z niewielkiej Cerkwi, o którą dbali jak mogli i na ile ich było stać. Po przekazaniu kościoła Cerkiewnego obrządkowi grekokatolickiemu, przeniesiono Najświętszy Sakrament do niewielkiej kaplicy, która została przygotowana w budynku plebanii. Przeniesiono też obraz św. Andrzeja Boboli, który przez lata wisiał w przedsionku Cerkwi, a był bardzo czczony przez wiernych obrządku rzymskokatolickiego, których w parafii po wojnie było 97%. Wierni ze Śnietnicy modlili się do patrona parafii, aby pomógł im wybudować nową świątynię. W roku 2010 przybyłem do parafii Śnietnica, aby zmierzyć się z tym trudnym wyzwaniem, jakim była budowa nowej świątyni z wiernymi których było 450. Zleconą misję zawierzyłem całkowicie patronowi parafii – św. Andrzejowi Boboli. Początki były trudne, ale wewnętrznie czułem się spokojny, bo doświadczałem wielkiego wsparcia płynącego od Boga i św. Andrzeja Boboli, a później to wsparcie zaczęło też napływać od wielu ludzi dobrej woli i od parafii, które objęły patronat nad budową nowej świątyni.

Z ogromną radością przyjęliśmy (po kilkunastu dniach od wysłania prośby) wiadomość od Ojców Jezuitów w Warszawie, o przyznaniu parafii Śnietnica podwójnych Relikwii św. Andrzeja Boboli. Jedne Relikwie będą przeznaczone do kultu publicznego, natomiast drugie będą umieszczone w nowym ołtarzu podczas konsekracji nowego kościoła, a będzie to miało miejsce 3 września 2016 roku o godzinie 10.00.

10 wrzesień 2015 roku – to historyczna i bardzo ważna data w historii parafii Śnietnica. Jako proboszcz parafii, wraz z grupą przedstawicieli wiernych ze Śnietnicy w składzie: Deć Bronisław, Szczerba Stanisław, Stański Piotr (kierowca), Deć Helena, Woźniak Maria, Zdunek Daniela, Pociecha Danuta, Beduch Elżbieta i  Klimek Halina, wyruszyliśmy o świcie do Narodowego Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie, aby przywieźć do parafii Relikwie patrona parafii i patrona nowego kościoła.

Wręczenie Relikwii dokonało się podczas Mszy świętej, która była sprawowana w Warszawskim Sanktuarium o godz. 11.00. Delegacja parafialna modliła się przy głównych Relikwiach św. Andrzeja Boboli o błogosławieństwo dla całej parafii i szczęśliwe dokończenie budowy nowej świątyni w Śnietnicy. Polecaliśmy też w modlitwach wszystkich Dobroczyńców, Ofiarodawców i parafie wspierające dzieło budowy kościoła w Śnietnicy.  Pragnę w tym miejscu podziękować p. Wójtowi Gminy Uście Gorlickie, za wypożyczenie Gminnego samochodu Strażackiego, celem przywiezienia Relikwii do parafii.

skanowanie0146 skanowanie0148 skanowanie0147 skanowanie0149 skanowanie0150

Pielgrzymka parafialna do Strachociny – miejsca narodzin św. Andrzeja Boboli.

15.09.2015

Pod koniec sierpnia 2015 roku, na wspólnym spotkaniu Rady Duszpasterskiej podjęliśmy decyzję, aby urządzić parafialną pielgrzymkę dziękczynno-błagalną do Strachociny, miejsca urodzenia św. Andrzeja Boboli. Po rozpoczęciu nowego roku szkolnego, ks. proboszcz zaproponował dyrekcji Szkoły Podstawowej także pielgrzymkę uczniów i Nauczycieli razem z parafianami. Propozycja uzyskała aprobatę.

DSCF9212 DSCF9213 DSCF9216

15 września w godzinach porannych, cztery autokary zapełniły się pielgrzymami. Trasa pielgrzymki wiodła przez Gorlice, Duklę i Miejsce Piastowe. Podczas pielgrzymki w poszczególnych autobusach były osoby odpowiedzialne, aby poprowadzić modlitwy i śpiewy. Po przybyciu na miejsce zostaliśmy powitani przez Ks. Prałata Józefa Niżnika – Kustosza Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie.

W pierwszej kolejności została nam przybliżona historia związana z powstawaniem Sanktuarium, gdzie szczególną rolę odegrał sam św. Andrzej Bobola, który osobiście upomniał się o Jego kult w Strachocinie. Po wysłuchaniu godzinnej relacji Kustosza, która miała miejsce na tak zwanej „Bobolówce” – gdzie stał dom rodzinny św. Andrzeja, udaliśmy się do parafialnego kościoła- Sanktuarium, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy świętej. Wielu pielgrzymów skorzystało z sakramentu pokuty. Msza zakończyła się ucałowaniem Relikwii św. Andrzeja Boboli.

DSCF9220 DSCF9218 DSCF9217 DSCF9215 DSCF9214

Po Mszy św. można było nabyć sobie różne pamiątki związane ze św. Andrzejem Bobolą. W godzinach popołudniowych pielgrzymka udała się znów na „Bobolówkę”, gdzie można było w spokoju zwiedzić piękną Drogę Krzyżową w terenie, pięć kaplic, w których przedstawione są sceny pięciu tajemnic Różańcowych – bolesnych, z odpowiednim przedstawieniem pięciu scen z męczeńskiej śmierci św. Andrzeja Boboli. Pobyt na „Bobolówce” zakończył się wspólnym odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia o godzinie 15.00. Umocnieni duchowo, wracamy do codziennych obowiązków w parafii.